JER19974
EHF EURO

German referees to whistle the gold medal match

EHF Logo 100 European Handball Federation

The following referees have been nominated for matches at the Men's EHF EURO 2022. This article will always be updated when new nominations have been confirmed.

MATCH DAY 15

Sunday 30 January

Bronze medal match:

Loser SF1 vs Loser SF2: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

Final:

Winner SF1 vs Winner SF2: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER)

 

MATCH DAY 14

Friday 28 January

5/6 placement match:

Iceland vs Norway: Andreu Marin / Ignacio Garcia (ESP)

Semi-final 1

Spain vs Denmark: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

Semi-final 2

France vs Sweden: Bojan Lah / David Sok (SLO)

 

 

MATCH DAY 13

Wednesday 26 January

Group 1

Montenegro vs Iceland: Andreu Marin / Ignacio Garcia (ESP)

Netherlands vs Croatia: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

Denmark vs France: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

 

MATCH DAY 12

Tuesday 25 January

Group 2

Poland vs Spain: Bojan Lah / David Sok (SLO)

Germany vs Russia: Ivan Pavicevic / Milan Raznatovic (MNE)

Sweden vs Norway: Mads Hansen / Jesper Madsen (DEN)

 

MATCH DAY 11

Monday 24 January

Group 1

Iceland vs Croatia: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER)

Denmark vs Netherlands: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

Montenegro vs France: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

 

MATCH DAY 10

Sunday 23 January

Group 2

Poland vs Russia: Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura (FRA)

Germany vs Sweden: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Spain vs Norway: Ivan Pavicevic / Milan Raznatovic (MNE)

 

MATCH DAY 9

Saturday 22 January

Group 1

Montenegro vs Netherlands: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

France vs Iceland: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

Denmark vs Croatia: Andreu Marin / Ignacio Garcia (ESP)

 

MATCH DAY 8

Friday 21 January

Group 2

Russia vs Spain: Mads Hansen / Jesper Madsen (DEN)

Poland vs Sweden: Ivan Pavicevic / Milan Raznatovic (MNE)

Germany vs Norway: Bojan Lah / David Sok (SLO)

 

MATCH DAY 7

Thursday 20 January

Group 1

Montenegro vs Croatia: Lars Jorum / Havard Kleven (NOR)

France vs Netherlands: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER)

Denmark vs Iceland: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)

Group 2

Russia vs Sweden: Bojan Lah / David Sok (SLO)

Germany vs Spain: Julie Bonaventura / Charlotte Bonaventura (FRA)

Poland vs Norway: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

MATCH DAY 6

Tuesday 18 January

Group B

Iceland vs Hungary: Andreu Marin / Ignacio Garcia (ESP)

Netherlands vs Portugal: Lars Jorum / Havard Kleven (NOR)

Group D

Poland vs Germany: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)

Belarus vs Austria: Boris Mandak / Mario Rudinsky (SVK)

 

MATCH DAY 5

Monday 17 January

Group A

Montenegro vs Slovenia: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE)
North Macedonia vs Denmark: Boris Mandak / Mario Rudinsky (SVK)

Group C

Ukraine vs Croatia: Bogdan Stark / Romeo Stefan (ROU)
France vs Serbia: Mindaugas Gatelis / Vaidas Mazeika (LTU) 

Group E

Bosnia and Herzegovina vs Spain: Bojan Lah / David Sok (SLO) 
Czech Republic vs Sweden: Matija Gubica / Boris Milosevic (CRO) 

Group F

Slovakia vs Russia: Mads Hansen / Jesper Madsen (DEN)
Lithuania vs Norway: Adam Biro / Oliver Kiss (HUN)

MATCH DAY 4

Sunday 16 January

Group B

Portugal vs Hungary: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)
Iceland vs Netherlands: Radojko Brkic / Andrei Jusufhodzic (AUT) 

Group D

Germany vs Austria: Matija Gubica / Boris Milosevic (CRO) 
Belarus vs Poland: Julie Bonaventura / Charlotte Bonaventura (FRA)

MATCH DAY 3

Saturday 15 January

Group A

North Macedonia vs Montenegro: Mindaugas Gatelis / Vaidas Mazeika (LTU) 
Slovenia vs Denmark: Andreu Marin / Ignacio Garcia (ESP)

Group C

France vs Ukraine: Boris Mandak / Mario Rudinsky (SVK)
Croatia vs Serbia: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER) 

Group E

Czech Republic vs Bosnia and Herzegovina: Julie Bonaventura / Charlotte Bonaventura (FRA)
Spain vs Sweden: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Group F

Slovakia vs Lithuania: Slave Nikolov / Gjorgji Nachevski (MKD)
Norway vs Russia: Ivan Pavicevic / Milan Raznatovic (MNE)

MATCH DAY 2

Friday 14 January

Group B

Portugal vs Iceland: Robert Schulze / Tobias Tönnies (GER) 

Group D

Germany vs Belarus: Bojan Lah / David Sok (SLO) 
Austria vs Poland: Mads Hansen / Jesper Madsen (DEN)

MATCH DAY 1

Thursday 13 January

Group A

Slovenia vs North Macedonia: Radojko Brkic / Andrei Jusufhodzic (AUT) 
Denmark vs Montenegro: Bogdan Stark / Romeo Stefan (ROU)

Group B

Hungary vs Netherlands: Mirza Kurtagic / Mattias Wetterwik (SWE) 

Group C

Serbia vs Ukraine: Lars Jorum / Havard Kleven (NOR)
Croatia vs France: Vaclav Horacek / Jiri Novotny (CZE)

Group E

Spain vs Czech Republic: Ivan Pavicevic / Milos Raznatovic (MNE)
Sweden vs Bosnia and Herzegovina: Adam Biro / Oliver Kiss (HUN)

Group F

Russia vs Lithuania: Jonas Eliasson / Anton Palsson (ISL)
Norway vs Slovakia: Arthur Brunner / Morad Salah (SUI)

Latest news